čajovna Kulatá brána | středa 16.10.2024 | 18:30 – 21:00 | vstupné dobrovolné
Každý z nás dnes musí pobývat v digitálním světě, jehož nástroje v mnohém usnadňují a obohacují náš život. Tytéž nástroje ale také výraznou měrou ohrožují naše soukromí i bezpečnost, a to především tím, že o nás sbírají nepřeberné množství dat, která mohou být nejrůznějším způsobem zneužita. Lze se takovému sběru bránit? A s pomocí jakých prostředků? A jaké další nástroje mohou zvýšit naše bezpečí v online světě? Na tyto i další otázky se pokusí v semináři digitální sebeobrany odpověděl Richard Krejčí, který se danou problematikou zabývá již řadu let. Seminář bude mimo jiné věnován těmto tématům:
- Proč se starat o své soukromí a bezpečnost v digitálním světě (stručný přehled důvodů).
- Operační systém počítače či mobilního zařízení z hlediska bezpečnosti a soukromí – jak si nastavit Windows, macOS, Linux, iOS či Android.
- Webový prohlížeč: který a jak používat. (Brave, Firefox, Tor Browser, blokace reklam a sledovačů, anonymní vyhledávání aj.)
- VPN, DNS a Tor: cesty k větší anonymitě v online prostředí.
- Zabezpečená komunikace s pomocí e-mailu (ProtonMail, Tuta, PGP, mailové zástupné adresy aj.) a komunikátorů (Signal, Threema, Session atp.).
Upozornění
Seminář je zaměřen primárně na praktické návody jak zvýšit soukromí, bezpečnost a také zdraví jedince v digitálním světě. Pokud teprve hledáte zdůvodnění pro to abyste se danou oblastí zabývali, nebude zřejmě tato akce pro vás. Je také třeba upozornit, že dnes rozhodně neexistují návody, které by umožňovaly dosáhnout v digitálním prostředí úplné anonymity a naprostého bezpečí. Zabezpečování digitálního soukromí vyžaduje hodně energie, každodenní pozornost i mnoho kompromisů a může být provázeno nezdary. Na druhou stranu i nedokonalá ochrana je lepší než žádná, jak ostatně budete moci posoudit sami na základě informací podaných na semináři. Seminář nepředpokládá u účastníků znalost digitálních technologií na jiné než běžné uživatelské úrovni. Z časových důvodů se seminář zaměřuje jen na některá z hlavních témat. V případě zájmu bude možno navázat dalšími obdobnými semináři, věnovaných například správě hesel, ochraně domácího připojení k Internetu, ukládání a sdílení privátních dat či snižování závislosti na digitálních zařízeních a sociálních sítích.
Seminář: Podrobná osnova
Proč se starat o své soukromí a bezpečnost v online světě
- Stručný přehled důvodů.
Operační systém počítače či mobilního zařízení z hlediska bezpečnosti a soukromí
- Jak moc vás počítač či mobil sleduje na úrovni operačního systému?
- Jaká nebezpečí hrozí u nedostatečně nastaveného operačního systému?
- Windows, Mac či Linux? Který si vybrat a jak jej nastavit. A co dělat když svůj stávající systém nemohu nahradit lepším.
- iOS nebo Android? Který si vybrat a jak jej nastavit. A co dělat když svůj stávající systém nemohu nahradit lepším.
- Virtualizace: zajímavé řešení nejen pro technicky zdatné jedince
Webový prohlížeč: zabezpečte a anonymizujte svůj pohled do online světa
- Co je špatně s Chrome, Edge či Safari
- Privátní browsery: Firefox, Brave nebo nějaký jiný?
- Jak brouzdat webem úplně bez obtěžujících reklam a s výraznou redukcí sledování
- Proč je lepší používat jinou vyhledávací službu než je Google Search. A která služba to má být?
VPN, DNS a Tor: cesty k větší anonymitě v online prostředí
- Jak funguje VPN? A která je ta pravá?
- DNS: anonymizace a filtrace přístupu na Internet prostřednictvím služeb jako je NextDNS
- Jak funguje Tor a deep (Onion) Web. Jak jej používat. A proč Tor není úplně ideální řešení pro privátní a bezpečný přístup k informacím.
- Jak zkombinovat VPN, DNS a Tor do jednoho řešení pro zvýšení soukromí a bezpečnosti
Zabezpečená komunikace
- Email: co je špatně s řešeními typu Gmail či Microsoft Outlook a co nabízí služby jako jsou Proton Mail či Tutanota. Vyplatí se používat PGP šifrování, například s Thunderbirdem? Jak fungují emailové aliasy a proč bychom si je měli pořídit.
- Komunikátory: co je špatně s obvyklými komunikátory jako jsou Facebook Messenger, WhatsApp či Telegram a proč je třeba používat řešení jako je Signal, Threema či Session. Jak si zabezpečený komunikátor nainstalovat a používat.
- Jakým způsobem torpéduje zabezpečenou komunikaci připravované opatření EU Chat Control? A jak lze bojovat proti tomu aby bylo přijato?